Styczeń 2017 bez promocji kredytowych

WIBOR na niskim poziomie

Siłą rzeczy, jeśli stopa ta jest na rekordowo niskim poziomie, to i WIBOR w ciągu ostatnich 12 miesięcy zdecydowanie obniżył swą wysokość. Dzięki temu obecni kredytobiorcy korzystają na obniżce rat kapitałowo-odsetkowych, a osoby noszące się z zamiarem zaciągnięcia kredytu mogą wybierać spośród atrakcyjnych ofert bankowych. Oprocentowanie kredytów na zakup nieruchomości jest dziś niskie, być może więc z uwagi na ten fakt banki nie kwapią się do opracowywania promocyjnych ofert kredytów hipotecznych. Jeśli zrezygnują z części marży czy z prowizji za udzielenie kredytu, niewiele na nim zarobią. Co najwyżej obecnie obserwujemy wyłącznie przedłużanie na kolejne miesiące wcześniej obowiązujących promocyjnych ofert na kredyty nieruchomościowe.

Jaką marżę oferują banki?

Oprócz stawki WIBOR, do wyliczania oprocentowania kredytów hipotecznych brana jest pod uwagę marża banków. Przy wcześniejszych promocjach banki obniżały w okresie promocji swoją marżę, aby przyciągnąć do siebie jak największą liczbę klientów. Dziś w ciągu ostatniego roku marża kredytowa nie zmieniła się w sposób znaczący. Niektóre banki zdecydowały się nawet na jej podwyższenie. Średnia marża kredytowa wynosi około 1,6% przy zaciągnięciu kredytu i korzystaniu z produktów towarzyszących. Koszty prowizji, według wyliczeń Open Finance, wynoszą zaś średnio łącznie z kosztami ubezpieczeń – 2,5% kwoty kredytu.

Można śmiało stwierdzić, że w porównaniu z kredytami 2010 roku aktualne oferty są znacznie bardziej korzystne dla klientów i banki po prostu nie mają już co uatrakcyjniać. Spadek stóp procentowych w Polsce na szczęście dla obecnych i potencjalnych kredytobiorców nie był jednocześnie związany ze znaczną podwyżką marż kredytowych.

Pożyczki w centrum uwagi

Pomimo braku aktualnych promocji, klienci i tak ciągną do banków, bowiem jest to bodajże najlepszy okres na zaciągnięcie kredytu. Nic nie wskazuje na to, aby Rada Polityki Pieniężnej w najbliższym czasie miała podwyższyć stopy procentowe, a tym samym, aby koszty kredytów hipotecznych zdecydowanie wzrosły. Dziś obciążenie wynikające z kredytu na mieszkanie na miesiąc będzie mniejsze, niż jeszcze dwa lata temu, To najlepszy argument na „Tak” aby właśnie dziś dokonać inwestycji we własną nieruchomość.

 Perspektywy zmian na rynku kredytów mieszkaniowych

Już od przyszłego roku w Polsce ma zacząć obowiązywać program „Mieszkanie dla Młodych”, który ma zastąpić wygaszony w ubiegłym roku program „Rodzina na Swoim”. Ma on zakładać jednorazowe dopłaty kredytowe do mieszkań z rynku pierwotnego, dla singli do 35 roku życia i młodych małżeństw, zwłaszcza tych posiadających dzieci. Z budżetu państwa będzie można otrzymać dzięki uczestnictwie w programie kwotę stanowiącą od 10 do 20% wartości mieszkania. Program na pewno będzie wsparciem dla tych osób, które będą chciały w przyszłym roku zaciągnąć kredyt mieszkaniowy bez własnych oszczędności. Komisja Nadzoru Finansowego będzie bowiem narzucać bankom wymóg co najmniej 5% wkładu własnego od klientów przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Taki wkład będzie można pokryć z dopłaty w ramach „Mieszkania dla Młodych”, jako że zostanie ona wypłacona przed zaciągnięciem kredytu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *