W poszukiwaniu najlepszego kredytu hipotecznego… kilka porad

Kredytobiorca poszukujący najlepszego dla siebie kredytu hipotecznego z reguły bierze pod uwagę przede wszystkim wysokość jego oprocentowania. Ważne jest jednak również to, jaki charakter ma owe oprocentowanie. Najbardziej pożądanymi z perspektywy klienta powinny być kredyty, w których oprocentowanie ma charakter stały. W takim przypadku kredytobiorca od razu jest świadomy tego, jakie koszty poniesie w związku z zaciągnięciem i spłatą kredytu hipotecznego. W wielu przypadkach kredyty z niskim, stałym oprocentowaniem, postrzegane są jako kredyty idealne.

Niszowe kredyty ze stałym oprocentowaniem i ratą

W krajach rozwiniętych, takich jak państwa Europy Zachodniej czy w Stanach Zjednoczonych, kredyty ze stałym oprocentowaniem bądź stałą ratą, nie są niczym szczególnym. To standardowy kredyt oferowany w tamtejszych bankach. W Polsce jak na razie niewiele banków praktyce oferuje kredyty o takich parametrach, ale można się spodziewać, że w przyszłości kredytobiorcy będą mogli wybierać spośród wielu zróżnicowanych ofert.

Kredyty ze stałym oprocentowaniem można dziś otrzymać w Polsce w:

  • PKO BP,

  • BZ WBK,

  • BGŻ,

  • Deutsche Banku,

  • Getin Noble Banku.

Tak naprawdę, klienci w Polsce są niezainteresowani kredytami ze stałym oprocentowaniem. Być może kredyty mieszkaniowe z takimi parametrami są niszą rynkową, o której klienci po prostu nie wiedzą. Doinformowanie kredytobiorców będzie niewątpliwie wzrastało, wraz z ogłaszaniem akcji reklamowych dotyczących kredytów mieszkaniowych ze stałym oprocentowaniem.

Czy takie kredyty rzeczywiście są korzystne dla klientów? W perspektywie ostatnich kilku miesięcy 2013 roku, kiedy to Rada Polityki Pieniężnej już wielokrotnie podejmowała decyzję o obniżeniu głównych stóp procentowych w Polsce, stałe oprocentowanie kredytu mieszkaniowego nie jest korzystne dla kredytobiorcy, bowiem wraz ze spadkiem głównej stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego, obniżane jest zmienne oprocentowanie kredytów hipotecznych wyrażonych w złotówkach. Im niższe stopy ustalane są przez RPP tym bardziej korzystne oprocentowanie mają kredyty w złotówkach. Z kolei, kredyty ze stałym oprocentowaniem wciąż mają takie same odsetki naliczane od niespłaconego kapitału. W takim kontekście kredyty hipoteczne posiadające stałe oprocentowanie w całym okresie kredytowania, nie będą korzystne. Dziś jednak stopa procentowa NBP jest na poziomie 3% i trudno oczekiwać, aby jeszcze mocniej została obniżona w kolejnych kwartałach 2013 i 2014 roku. Bardziej prawdopodobne jest, że w perspektywie kilkunastu czy kilkudziesięciu lat spłaty kredytu mieszkaniowego, stopy procentowe wzrosną. W takim przypadku stała stopa oprocentowania kredytu będzie korzystniejsza dla klienta.

W Banku Nordea można też uzyskać kredyt o stałej racie, ale zmiennym oprocentowaniu. Klient wie więc, jakiej wysokości ratę będzie spłacał co miesiąc do banku, choć okres kredytowania może zostać skrócony lub wydłużony, w zależności od oprocentowania zobowiązania.

Koszty kredytu ze stałym oprocentowaniem

Banki w Polsce szacują stałe oprocentowanie kredytu mieszkaniowego w perspektywie pięcioletniej. Najlepsze, stałe oprocentowanie oferuje obecnie Deutsche Bank PBC w wysokości 5,25% na 5 lat. Kredyt ze zmiennym oprocentowaniem obecnie pociąga za sobą koszt w wysokości minimum 5-6%. Deutsche Bank udzieli kredytu ze stałym oprocentowaniem na rok, w wysokości 4,8%. Po upływie tego czasu klient będzie mógł zdecydować, czy przedłuża okres trwania kredytu ze stałym oprocentowaniem, czy też nie. Maksymalnie, od początku okresu kredytowania, kredytobiorca może zdecydować o okresie stałego oprocentowania trwającym 5 lat.

W banku BGŻ i BZ WBK stałe oprocentowanie kredytu trwać może 5 lat i odpowiednio wynosi ono 5,55% oraz 7,6%. W obu przypadkach po 5 latach spłaty kredytu ze stałym oprocentowaniem, zmienia się ono na oprocentowanie zmienne.

Tylko w Getin Noble Banku okres stałego oprocentowania może trwać do 10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *